Çocuğunuza ilk olarak güven duygusunu aşılayın.

0
1

Çocuğunuzzun ilerki yaşlarda ayağının yere sağlam basabilmesi ve siz yanında yokken bile güçlü durabilmesi için onlara bazı duyguları aşılamanız gerekir. Bu nedenlde çocuklar güven ve sevgi ortamında büyümelidir.

Peki çocuklarımıza sevgi ve güven duygusunu nasıl aşılayabiliriz?
Öncelikle bu duyguların davranış ve sözcüklerle gösterilmesi gerekir. Bu anlamda güven duygusu çoğunlukla babalardan, sevgi de annelerden alınıyor. Ancak anne ve babaların bu görevleri birlikte yerine getirmeleri önem taşıyor..

Ev içerisinde çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlanmalı. çocuklara evde bir yetişkin
bireymişçesine değer verilmeli, ona karşı tutarlı tavırlar sergilenmeli, sevildiği de her fırsatta dile getirilmeli.

Çocuklara odasını toplama, masayı hazırlamaya yardım etme, ödevlerini zamanında bitirme gibi sorumluluklar verilmeli.

Evde herhangi bir sorun yaşandığında çocukla iletişim kurmak, olayın nedenleri üzerine konuşmak ama bunu yaparken olumlu tavır sergilemek önemli.

Olumsuz olaylar karşısında bile çocuklara destek olunmalı. Zira ailesinden destek gören, sorunlarını ailesiyle konuşabilen çocuklar hem kendilerine hem de çevrelerine karşı güven içinde büyür.

Çocuğa vaat edilen sözler yerine getirilmeli, getirilmesi mümkün olmayan durumlar için bir birey olarak ona da açıklama yapılmalı. Tutarlı davranışlar sergileyen, vaatlerini yerine getiren ailelerin çocukları güven içinde yetişir.

Çocuklara kendilerinin sevildiği, önem verildiği mutlaka hissettirilmeli. Bunu hissettirmek için onlarla sarılma ve öpme gibi fiziksel temaslarda bulunulmalı.

İlgi çekmek amacıyla yapılan yaramazlıklar, yüksek sesle konuşma gibi hareketler önemsenmeli; bunlara zamanında müdahale edilmeli. Bu davranışları sergileyen çocuklar sevgiye ihtiyaç duydukları çağrısında bulunuyor olabilir.

Comments

comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here