Uzak durulması gereken 8 diyet

Hangi diyetler tehlikelidir ve uzak durmanız gerekir?


Kilo vermeyi istemek hepimizin en doğal hakkı… Ama diyet yaparken çok dikkatli olmamız gerek. En ufak yanlış bir diyet bile sağlığınızı tehlikeye atabilir. Peki, hangi diyetlerden uzak durmalısınız?

 1. 1 Şüpheli diyetler


  Son dönemde çıkan diyetler hiç olmadığı kadar hızlı kilo verdiriyor. Sacramento’dan beslenme uzmanı Alexandra Caspero, insanlara az yemekle hızlı kilo verdirildiği ve daha kötü durumlara davetiye çıkarıldığını söylüyor. Diyet reçeteleriniz vücudunuza uygun ve belirli kurallar çerçevesinde olmalı.

 2. 2 Çiğ besin diyeti


  Birçok diyetisyen meyve ve sebzelerin çiğ yenmesini daha yararlı olacağını söyler. Evet, doğru özellikle sebzeleri çok pişirmek, vitaminin kaçmasına neden olur. Kalori olarak da az oldukları için otomatikman kilo vermeye başlarsanız.

  Peki, günümüz marketlerinde aldığınız ürünlerin ne kadar temiz olabileceğini düşünüyorsunuz? Evet, yemekleri haşlamak ya da pişirmek vitaminini öldürebilir, ama unutulmamalıdır ki üzerindeki mikrop ve bakterileri de öldürür.

  Besinlerin vitaminlerini öldürmeden de yapabileceğiniz birçok pişirme yöntemi var. Çiğ besinlerde olan bakterileri vücudunuza almak yerine bu teknikleri uygulayabilirsiniz.

 3. 3 Alkali diyetler


  Bu diyet alkali asit diyeti olarak da bilinir. Diyet için: et, süt ürünleri, tatlı, kafein, alkol gibi ürünleri hayatınızdan çıkarıp onlar yerine taze meyve, sebze, fındık ve tohumlu ürünler yemeleri gerekiyor. Diyetin iyi kısmı taze ve sağlıklı ürünler yemeniz. Kötü kısmı ise vücudunuz belirli bir Ph seviyesi olması ve orada kalmak istemesi. Eğer diğer ürünleri bir anda keserseniz dengeniz bozulur.

  Sağlıklı bir yeme planıyla diğer ürünleri de yiyebilirsiniz ki vücudunuzun onlara da ihtiyacı var.

 4. 4 Kan Grubuna göre Diyet


  Nöropatik fizikçi Peter D’Adamo tarafından çıkarılan bu diyet, yediğiniz yemeklerin kan grubuna göre nasıl kimyasal reaksiyon verdiğini gösteriyor. Mesela 0 kan grubundan olanlar, et, sebze ve meyveyi daha çok yemeli. Un ve süt ürünlerinden uzak durmalı. Aynı şekilde A kan gurubundan olanlar vejetaryen olması gerekirken, B olanlar ise tavuk, mısır ve buğdaydan uzak durmalı. Bu programın herhangi bir bilimsel kanıtı yok. Kan grubunuza göre yapacağınız diyet sonucu sadece elleriniz boş kalır.

 5. 5 Kurt adam diyeti


  Ay diyeti de denen bu diyet, ay takvimine göre programlanmıştır. Ayın durumuna göre vücuda alınan sulu besinler kilo vermenizi sağlıyor. Programa göre yeni ay ya da dolunay da neredeyse bir gün boyunca vücudunuzu sıvıyla dolduracaksınız. Diğer ay durumlarında ise özel beslenme programlarını uygulayacaksınız. Programın ayla ya da kilo vermekle hiçbir alakası yoktur. Bir süre belirli bir kilo verseniz de onları geri alacaksınız

 6. 6 Kurabiye diyeti


  Dr. Siegal’in kurabiye diyeti tüm Hollywood’da ünlü oldu bir anda herkes yapmaya başladı. Sürekli kurabiye yemenin kilo verdiğini söyleyen doktor, kurabiyelerin aşırı şekerli ve çikolatalı olmaması gerektiğini söylüyor. Tüm gün kurabiye yediğinizi düşünürsek günde neredeyse vücudunuza 1000-1500 kalori civarı yükleme yapacaksınız. Artık kilo mu verirsiniz, kilo mu alırsanız belli olmaz.

 7. 7 5 ısırık diyeti


  Ne yerseniz yiyin sadece 5 ısırık alın. Bu diyet obezite hastalığıyla ilgilenen Dr. Alwin Lewis tarafından bulundu. Kahvaltının atlandığı diyette, öğle ve akşam yemeklerinde ise yenilen yemekten 5 ısırık alınması gerekiyor. Porsiyonların kontrol altında olması güzel ama kahvaltının olmaması ve yararlı besinlerin programa dahil edilmemesi çok saçma. Eğer menüde kalorili yemekler yerseniz, 5 ısırık bile olsa yine günde vücudunuza 900-1000 kalori alacaksınız.

 8. 8 Limonata diyeti


  Bu diyetin asırlardır birçok türü var. Tüm günü limonata, şurup, acı biberli sıvılarla geçiriyorsunuz. Aslında tüm yaptığınız idrar söktürücü sıvalar içmek. Sıvı içerek verdiğiniz kiloları sıvı içmekten sıkılıp yemek yediğiniz anda geri alacaksınız. Ayrıca bu diyetin yan etkileri arasında yorgunluk, kusma, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi sorunlarda var. Ayrıca kas kütlesini de zayıflatarak vücudu güçsüz düşürüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

şaşkın şaşkın
5
şaşkın
sevimli sevimli
50
sevimli
gülünç gülünç
20
gülünç
sevmedim sevmedim
25
sevmedim
başarısız başarısız
40
başarısız
eğlenceli eğlenceli
35
eğlenceli
bayıldım bayıldım
15
bayıldım
omg omg
5
omg
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı